Přichází jaro, to se nedá popřít. Venku svítí sluníčko, pomalinku začíná rašit tráva, všude zpívají ptáčci. Celá příroda se probouzí. Tak jak je možné, že zrovna teď jsem unavená, mám depku a chce se mi pořád spát?
Odpověď je nasnadě. Již naši předkové věděli, že právě před Velikonoci má naše tělo přirozenou tendenci se čistit. Proto taky v půlce února uspořádali poslední masové hody zvané zabíjačka a jali se půstovat. Po celých 40 dní nejedli maso, ryby, vajíčka a mléčné výrobky, jedli pouze jedno velké jídlo denně a více se zabývali znovunavazováním vztahů s ostatními lidmi a dobrým skutkům. Je jedno, jestli k tomu budeme přisuzovat náboženský význam. Co je však podstatné, je to, že příroda nám v tomto období velmi pomáhá zbavovat se nánosů těžkého jídla ze zimy, starých přesvědčení a věci, které nám nedělají dobře a snáze se praktikuje detox.
I v dnešní době máme na výběr. Buď půjdeme s tokem přírody a očistu podpoříme, anebo zůstaneme u řízku a knedlíků. V hlavní roli jarní očisty se představují játra a žlučník. Fungují vlastně jako taková žumpa v našem těle, která aspoň jednou za rok potřebuje vypustit všechny toxiny. A když nevypustíme, přeteče a toxiny volně běhají po těle. V praxi se to projevuje obrovskou únavou, zhoršením zraku, nafouklým břichem, pálením žáhy, svěděním kůže nebo těžkým spánkem v noci. Také býváme více vzteklí, podráždění a snadno vybuchujeme. To vše jsou příznaky toho, že máme zanesená játra.
A co s tím? Jarní očista vám pomůže zbavit se toxinů z těla, posílit játra i dodat tělu dostatek živin pro aktivní život. Protože návodů na jarní očisty je na internetu spousta, přináším jen pár osvědčených tipů:
1. Ranní start trávení
Ráno hned po probuzení si dejte hrnek teplé vody s citrónem pro odkyselení a podpoření detoxikace z předchozího dne. Chvíli poté si dáte lžíci kokosového oleje nebo oleje z černuchy. Ty pomohou nastartovat trávení.
2. Lehká strava
Absolutním tabu jsou v tomto období alkohol, smažené potraviny, těžké maso, káva. Všechny tyto věci nejen zatěžují játra, ale také zastavují vylučování. Ideálně je jíst spíše zeleninová jídla napařovaná. Největšími favority jsou chřest, celer, červená řepa, jablka, zelené potraviny.
3. Detoxikace s bylinkami
Barvou jara je zelená. Jakékoli zelené potraviny podporují přirozenou očistu a dodají potřebnou výživu. V lesích nebo na farmářských tržištích najdete medvědí česnek, který je top bylinkou pro vaše játra. Dále petrželkové listky, pažitka, koriandr, bazalka, majoránka a další osvědčené bylinky z babiččiny zahrádky. A pro ty, kterým se nechce hledat bylinky, funguje i duo chlorella a zelený ječmen nebo doplňky ze směsí zelených potravin.
4. Pohyb a dýchání
Aby naše játra dobře fungovala, potřebují kyslík a rozhýbat. Což pro nás znamená vyrazit na svižnou procházku po parku. Ideální doba pořídit si pejska. .-)))
5. Posílení a očista jater
Když se chceme podívat blíže na naše játra, máme dvě možnosti, jak na je opečovat. Buď jim pošleme každý den lžíci ostropestřecové kaše či oleje, anebo se rovnou pustíme do očisty jater. Návod je trochu složitější, ale věřím, že strejda google poradí, jak na to. Anebo se stavte na moji přednášku. .-)
Zkuste zavést aspoň některá z výše uvedených opatření. Nejen, že vám vaše játra poděkují. Ale i vaše únava se rozplyne a budete se cítit lehčí, nabití elánem a dobrou náladou. A to za to stojí, ne?